نحوه راه اندازی سوپر مارکت و اصول طراحی آن

نحوه راه اندازی سوپر مارکت و اصول طراحی آن

افرادی که علاقمند به مشاغل آزاد و کسب و کارهای پر سود هستند، حداقل برای یک بار هم که شده به راه اندازی سوپر مارکت فکر کرده اند. اکثر مردم این شغل را یک کسب و کار تضمین شده و بدون دردسر می‌ دانند، اما این طرز فکر دلیل کافی جهت ورود به این حوزه نمی ‌باشد. در واقع جهت راه‌اندازی سوپر مارکت و اداره این شغل باید، دارای توانایی مدیریتی و صرف زمانی بود. همچنین باید به طور همه جانبه نکات گوناگون را بررسی کرد؛ اگر صاحبان کسب و کار با نکات نحوه راه‌اندازی سوپر مارکت آشنایی نداشته باشند، در این کار پیشرفت نمی ‌کنند. تا انتهای مطالب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه راه‌اندازی سوپر مارکت و اصول طراحی آن به دست بیاورید.

نحوه راه اندازی سوپر مارکت

با توجه به اینکه راه اندازی سوپر مارکت، به نظر ساده می آید اما این شغل نیز همانند سایر شغل‌ ها دارای پیچیدگی و سختی های خاصی است ،که اگر بدون اطلاعات صحیح از نحوه راه ‌اندازی و اصول طراحی آن وارد این حرفه شد، مشکلات زیادی را ایجاد می شود، که امکان دارد شکست و ضرر های مالی زیادی را به همراه داشته باشد. قبل از راه‌اندازی سوپر مارکت باید موارد زیر را در نظر گرفت:

راه اندازی سوپر مارکت
نحوه راه اندازی سوپر مارکت

سرمایه لازم برای سوپرمارکت

اولین نکته که جهت تاسیس و راه‌اندازی سوپر مارکت باید به آن توجه داشت، برآورد هزینه و سرمایه لازم جهت راه‌اندازی این کسب و کار است .افراد علاقمند به این شغل باید بودجه و سرمایه خود را مشخص کرده و با تهیه یک چک لیست تاسیس مغازه، بودجه خود را تقسیم بندی کنند. اگر برای راه اندازی این کسب و کار به سرمایه بیشتری نیاز باشد، باید از روش‌ های گوناگونی آن را برآورد کنند.

انتخاب محل مناسب برای تاسیس سوپر مارکت

یافتن یک موقعیت مکانی مناسب جهت تاسیس سوپر مارکت تاثیر بسزایی بر میزان فروش و موفقیت این کسب و کار خواهد داشت. جهت انتخاب محل تاسیس سوپر مارکت قبل از هر چیزی باید الگوی عمومی مصرف آن منطقه را در نظر گرفت. به طور مثال در یک منطقه روستایی و کوچک معمولاً خرده فروشی‌ های محلی موفقیت بیشتری در مقایسه با سوپر مارکت‌ های مجهز دارند، که این امر برگرفته از الگوی مصرفی آن ها است. بنابراین تجزیه و تحلیل دقیق بازار هدف، از عوامل مهم جهت انتخاب مکان صحیح برای راه‌اندازی سوپر مارکت است.

لازم به ذکر است که از سایر نکات مهم در این زمینه، در نظر گرفتن تعداد فروشگاه و سوپر مارکت‌ های موجود در آن منطقه است. همچنین در نظر داشتن میزان هزینه اجاره نیز نقش تاثیرگذاری در پیشرفت این تجارت دارد.
یک نکته حائز اهمیت دیگر در مورد انتخاب مکان صحیح برای راه‌اندازی سوپر مارکت توجه به مکان کافی جهت پارک وسایل نقدی است. همچنین باید توجه داشت که مکان مد نظر به محل عبور وسایل نقلیه عمومی دسترسی دارد تا در مواقعی که مشتری خرید زیادی دارد بتواند از آن ها استفاده کند.

اخذ پروانه کسب و کار

بعد از اینکه بهترین مکان برای راه‌اندازی سوپر مارکت انتخاب شد، مهم ترین گام اخذ مجوز و پروانه کسب و کار از مراجع ذی‌ربط است. جهت درخواست صدور پروانه تاسیس سوپر مارکت باید مدارک مورد نیاز را تکمیل کرده و به صنف مد نظر در منطقه ارائه داد تا در زمانی نسبتا کوتاه مجوز خود را دریافت کنید.

بررسی و تحلیل رقبا

قبل از ورود به هر شغلی باید رقبا را در نظر گرفت. بررسی و تحلیل رقبا یکی از کار های مهمی است که قبل از ورود به هر شغلی باید آن را انجام داد. بررسی نقاط ضعف و قوت رقبا در پیشرفت کسب و کار تاسیس تاثیر زیادی دارد. شما باید توجه داشته باشید که مشتریان از چه محصولاتی در فروشگاه رقیب خریداری می‌ کنند. در واقع با تحلیل رقبا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه راه‌اندازی سوپر مارکت به دست می‌آورید.

راه اندازی سوپر مارکت
اصول راه اندازی سوپر مارکت

انتخاب نام مناسب برای سوپر مارکت

انتخاب نام مناسب برای سوپر مارکت بسیار مهم است. صاحبان این کسب و کار باید سعی کنند نام مناسب و ساده‌ ای را انتخاب کنند که در ذهن ‌ها ماندگار باشد.
تابلوی مغازه از نظر ظاهر و رنگ‌ بندی
باید توجه زیادی به تابلو مغازه داشته باشید، زیرا یکی مهم‌ ترین فاکتور های جذب مشتری انتخاب تابلو خوب و با کیفیت است. همان طور که مستحضر هستید در دنیای پر زرق و برق همه کسب و کار ها در تلاش، برای جلب توجه مشتریان هستند. بنابراین انتخاب هوشمندانه تابلو نظر افراد را جلب و حس اعتماد به آن ها انتقال می دهد. در ادامه مهم ترین ویژگی‌ های تابلوی مغازه ذکر شده است:

  • مواد استفاده شده مرغوب
  • ابعاد مناسب
  • رنگ‌های شاداب
  • نام جذاب
  • نورپردازی مناسب
  • سرمایه لازم جهت راه‌اندازی مغازه

میزان سرمایه لازم جهت راه‌اندازی سوپر مارکت وابسته به گستردگی مغازه است طبیعتاً هرچه مغازه  مجهز و وسیع‌ تر باشد سرمایه بیشتری نیز لازم دارد. جهت برآورد سرمایه باید هزینه خرید اقلام ضروری جهت راه اندازی سوپر مارکت را حساب کرد، همچنین هزینه اجاره مغازه را نیز باید در نظر گرفت.

طراحی و چیدمان داخلی سوپر مارکت

بی‌ شک همه ما می‌ دانیم که توجه به طراحی و چیدمان داخلی فروشگاه تاثیر بسزایی در جذب مشتری هدف دارد. صاحبان این کسب و کار باید با استفاده از یک استراتژی حرفه‌ ای و خلاقیت خود، یک طرح داخلی کارآمد و جذاب تهیه کنند. لازم به ذکر است که در این زمینه می‌ توانند از نیرو های متخصص نیز کمک بگیرند. انتخاب یک طرح شفاف و بدون ایراد که یک خرید لذت بخش را برای مشتری فراهم می ‌کند، بسیار مهم است.  مهمترین مزیت طراحی حرفه ‌ای در راه‌اندازی سوپر مارکت، وجود فضای مناسب جهت تردد افراد و دسترسی آسان به محصولات و کالا ها می ‌باشد.

قفسه بندی اصولی

یکی از مهم ترین عوامل افزایش فروش چینش و قفسه‌ بندی اصولی و استاندارد است. با این کار دسترسی به کالا برای مشتری راحت ‌تر می شود. در واقع با قفسه ‌بندی درست مشتریان به کالا های مورد نظر دسترسی پیدا کرده که همین امر موجب افزایش فروش می‌ شود. جهت چیدمان کالا می‌ توان از انواع قفسه‌ های هایپری، فروشگاهی و سوپر مارکتی استفاده کرد.

سوپرمارکت
تاسیس سوپرمارکت

تهیه اقلام و تجهیزات سوپر مارکت

یکی از عوامل موثر در موفقیت و افزایش فروش سوپر مارکت نحوه چینش و نمایش کالا ها می‌ باشد. با به کارگیری تجهیزات فروشگاهی مناسب می توان به طور اصولی محصولات فروشگاه را  در دید مشتری قرار داد. جهت تجهیز سوپر مارکت می‌ توان از اقلام زیر استفاده کرد:

استند فروشگاهی

در سوپر مارکت ‌های خرده فروش طریقه چیدمان کالا از اهمیت بالایی برخوردار است. با استفاده از استند های فروشگاهی می ‌توان کالا ها را از هم جدا کرد. با به کارگیری استند فروشگاهی کالا ها را از یکدیگر جدا کرده و در یک مکان قابل دسترس مشتری قرار دهید. با نصب استند های دیوار کوب نظم بیشتری در چینش کالا ها ایجاد می ‌شود. همچنین تفکیک کالا های تخفیف ‌دار از سایر کالا ها کمک بسزایی در فروش دارد.

نتیجه گیری

با یک برنامه‌ ریزی دقیق و مناسب و استفاده از طرح تجاری واضح شما می ‌توانید یک کسب و کار موفق را آغاز کنید. همانطور که مستحضر هستید افراد جهت تهیه اقلام ضروری به فروشگاه ‌ها مراجعه می‌ کنند. بنابراین نحوه راه‌اندازی سوپر مارکت و توجه به اصول طراحی آن بسیار حائز اهمیت است. اگر قصد راه‌اندازی این کسب و کار را دارید، باید به طور صحیح آن را راه اندازی کنید و با یک طراحی اصولی فروش خود را افزایش دهید. ما در این مقاله سعی کردیم نحوه راه‌اندازی سوپر مارکت و اصولی طراحی آن را در اختیارتان قرار دهیم، امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *