راه اندازی کافی شاپ و تجهیزات لازم برای آماده سازی

راه اندازی کافی شاپ و تجهیزات لازم برای آماده سازی

تجهیزات لازم برای آماده سازی و راه اندازی کافی شاپ با توجه به نوع خدماتی که قرار است در کافی شاپ به مشتری ها ارائه شود ممکن است متفاوت باشد. به عبارت دیگر برای راه اندازی کافی شاپ باید یک سری از وسایل و تجهیزات آماده شود تا صاحبان کافی شاپ بتوانند خدمات با کیفیتی را به مشتری ها ارائه دهند.

هرچند برخی از وسایل کافی شاپ مثل میز و صندلی، یخچال و فریزر، ماشین ظرفشویی و ظروف آشپزخانه مثل کارد و چنگال و غیر عمومی هستند و در مکان های دیگر مثل سالن های غذاخوری و رستوران ها هم کاربرد دارند اما برخی از وسایل خاص و مخصوص کافی شاپ هستند و کمتر ممکن در جاهای دیگر کاربرد داشته باشند که از آن جمله می توان به وسایلی آسیاب قهوه، انواع قهوه ساز، فنجان های خاص، فرو توستر و غیره اشاره کرد.

تجهیزات و وسایل برای راه اندازی کافی شاپ

تجهیزات لازم برای آماده سازی و راه اندازی کافی شاپ به دسته ای  از  وسایل اولیه و کلی مثل محل راه اندازی کافی شاپ، دکوراسیون داخلی جذاب، پرسنل کار بلد و خوش اخلاق ، استفاده از مواد اولیه مصرفی با کیفیت، ظروف مناسب، لوازم پاکسازی و تمیزکاری  و غیره  گفته می شود که با پیشرفت های انجام شده وسایل دیگری هم با توجه به سلیقه صاحب کافی شاپ یا مشتریان ممکن است به وسایل کلی و عمومی مورد استفاده در کافی شاپ اضافه شود.

از آن جمله وسایل جدید  که برای بالا بردن کیفیت  در کافی شاپ‌ها به کار گرفته می شود می توان به مواردی مانند سیستم های امنیتی قدرتمند، دوربین های مدار بسته، امکان اتصال تلفن همراه یا تبلت مشتری ها به  اینترنت و فضای مجازی از طریق وای فای اشاره کرد که در جای خود می تواند قابل توجه بوده و باعث جذب مشتری شود.

بخش دیگر از  وسایل  مورد استفاده در انواع کافی شاپ وسایل اختصاصی  این کسب و کار مثل دستگاه آسیاب قهوه، فروتوستر ، مخلوط کن ها، دستگاه قهوه و اسپر سو ساز اتوماتیک، یخچال و سیستم تبرید است که در ادامه به صورت مختصر به آنها اشاره می شود.

تجهیزات راه اندازی کافی شاپ
آماده سازی کافی شاپ
  • دستگاه آسیاب قهوه

دستگاه آسیاب قهوه یکی از تجهیزات لازم و ضروری برای آماده سازی و راه اندازی کافی شاپ است به شکلی که کیفیت آسیاب این دستگاه می تواند تاثیر فوق العاده ای در قهوه ارائه شده به مشتریان داشته باشد. دستگاه آسیاب قهوه به طور خاص برای آسیاب و آماده کردن دانه های قهوه و اسپرسو کاربرد دارد.

دستگاه آسیاب قهوه معمولاً مجهز به سیستم تنظیمات با درجات متفاوت است به شکلی که فرد آسیاب کننده قهوه می تواند اندازه آسیاب قهوه را متناسب با انواع دانه های قهوه و تکنیک دم کردن آن تنظیم نماید.

دستگاه آسیاب قهوه یکی از تجهیزات مهم و مورد نیاز در انواع کافی شاپ است به شکلی که می تواند قهوه را در یک درجه ثابت و مشخص به صورت یکنواخت آسیاب کند تا قهوه با کیفیت مناسب آماده عرضه به مشتری ها شود.

  • دستگاه قهوه ساز و اسپرسو ساز اتوماتیک

دستگاه قهوه ساز و اسپرسو ساز اتوماتیک از دیگر  تجهیزات لازم برای آماده سازی و راه اندازی انواع کافی شاپ است، دستگاه قهوه ساز به صورت دستی کاربرد دارد و شخصی که قهوه را آماده می کند می تواند به صورت دستی ساخت قهوه و آماده کردن آن را مدیریت نماید.

در این روش شخص آماده کننده قهوه با استفاده از یک اهرم یا دکمه دستی جریان آب را در زمان مخلوط شدن با قهوه تنظیم و مدیریت می کند و این امکان برای او فراهم است که در صورت نیاز بتواند میزان آن را تغییر دهد.

قهوه ساز اتوماتیک یک وسیله ضروری برای صاحبان کافی شاپ محسوب می شود به این معنا  کارکنان کافی شاپ می توانند با استفاده از این دستگاه، قهوه را با دقت و کیفیت مناسب برای عرضه به مشتریان خود آماده نمایند.

اما نحوه  کار دستگاه اسپرسو ساز اتوماتیک با دستگاه قهوه ساز متفاوت است به این معنا که یک دیگ داخلی درون این دستگاه ابتداء دمای آب را به  حد مناسب و ایده آل می رساند به شکلی که گرما و شرایط آب برای دم کردن قهوه مناسب باشد.

سپس در این شرایط در حالی که گیج، فشار بهینه را برای آماده کردن قهوه، تنظیم و کنترل می کند به راحتی و مدام کاربر می تواند قهوه مورد نیاز را استخراج کند بدون آنکه طعم و عطر قهوه تغییر نماید.

همچنین امکان خودکار، تنظیم دما برای کاربر فراهم است به طوری که  بتواند دما را تنظیم کرده و اطمینان داشته باشد که هر فنجان قهوه در چه دمایی آماده می شود.

علاوه بر این دستگاه اسپرسو ساز اتوماتیک یک پد لمسی برای کنترل تنظیمات و یک پور تا فیلتر برای جدا کردن تفاله های قهوه دارد به این معنا که در زمان تهیه قهوه آب با فشار وارد محفظه مورد نظر می شود تا بیشترین طعم از دانه های قهوه استخراج شود و  شرایط تهیه یک قهوه خوشمزه و با کیفیت برای کاربر فراهم شود.

از نکاتی که در هنگام تهیه و خرید دستگاه اسپرسو ساز باید مورد توجه قرار گیرد میزان بودجه ای است که برای خرید این دستگاه در نظر گرفته می شود همچنین تنوع  و حجم قهوه ای که قرار است سرو شود از دیگر نکاتی است که در هنگام خرید این دستگاه و راه اندازی  آن در انواع کافی شاپ باید به وسیله صاحبان آن مورد توجه قرار گیرد.

از دیگر نکاتی که در زمان راه اندازی کافی شاپ و خرید وسایل مورد نیاز به خصوص دستگاه اسپرسو ساز یا قهوه ساز باید مورد توجه قرار گیرد تناسب این دستگاه با تعداد افراد مراجعه کننده به کافی شاپ یا شلوغی و خلوت بودن آن است یعنی اگر تعداد افرادی که برای نوشیدن قهوه به کافی شاپ مراجعه می کنند کم باشد بهتر است از دستگاه قهوه ساز دستی برای کافی شاپ استفاده گردد.

اما اگر تعداد افراد مراجعه کننده به کافی شاپ زیاد باشد و احتمال شلوغ شدن کافی شاپ وجود داشته باشد بهتر است از دستگاه اسپرسو ساز اتوماتیک استفاده شود چون دستگاه اسپرسو ساز اتوماتیک امکان کنترل فرایند دم کردن اتوماتیک قهوه و ارائه قهوه یک دست و با کیفیت  را برای کارمندان کافی شاپ فراهم می کند.

تجهیزات کافی شاپ
اصول راه اندازی کافی شاپ
  • مخلوط کن ها

مخلوط کن ها از دیگر وسایل و تجهیزات لازم برای آماده سازی و راه اندازی کافی شاپ هستند که نبود آن باعث پایین آمدن کیفیت قهوه می شود. به عبارت دیگر مخلوط کن های قهوه نوع خاصی از وسایل کافی شاپ هستند که از آنها برای آسیاب کردن دانه های قهوه استفاده می شود.

استفاده از مخلوط کن ها در کافی شاپ شرایط را برای تولید یک قهوه یکنواخت و صاف فراهم می کنند به این معنا که با کنترل بیشتر بر  روند تولید قهوه، طعم و تازگی آن به شکل خودکار افزایش پیدا کرده و ‌مشتری پسند می شود.

همچنین مخلوط کن ها علاوه بر استفاده در تولید قهوه برای درست کردن نوشیدنی های با کیفیت سرد  نیز کاربرد دارند و می توانند زمان آماده سازی اینگونه سفارشات را کاهش دهند.

  • فر و توستر

از دیگر تجهیزات لازم برای آماده سازی و راه اندازی کافی شاپ، خرید و جا نمایی فر و توستر است. به این معنا که از فر و توستر می توان برای تهیه صبحانه هایی مانند کرو سان، شیرینی، نان تست و کیک استفاده نمود همچنین وجود فر و توستر در کافی شاپ برای تهیه ساندویچ و دیگر اقلام ناهار که برای آماده شدن آن ها، نیاز به برشته شدن یا پخت یکنواخت است مفید هستند.

معمولاً اجاق ها در اندازه ها و سبک های متنوع از جمله مدل های اجاق  همرفتی، معمولی و ترکیبی در بازار وجود دارد به شکلی که صاحبان کافی شاپ می توانند نوع مناسب آن را با توجه به شرایط خود فراهم کنند. توسترها نیز از تنوع بالایی برخوردار هستند به شکلی که از انواع پر کاربرد و مفید آن برای استفاده در کافی شاپ می توان به مواردی مانند توسترهای پاپ آپ و نوار نقاله اشاره کرد.

معمولاً توسترهای پاپ آپ بیشتر در کافی شاپ های کوچک کاربرد دارند و برای کافی شاپ هایی که مراجعه کنندگان بیشتری داشته  و شلوغ تر هستند از دیگر انواع توستر استفاده می شود.

وسایل راه اندازی کافی شاپ
سیستم برودتی برای کافی شاپ
  • یخچال و سیستم تبرید

یخچال و سیستم تبرید از دیگر تجهیزات لازم برای آماده سازی و راه اندازی کافی شاپ است که از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری می کند.

همچنین یخچال ها و سیستم های سرمایشی نگهداری مواد غذایی اگر دارای نمای شیشه ای و جذاب باشند به راحتی مواد غذایی را در معرض دید بیننده قرار داده و شرایط دیداری مناسبی را برای ارائه مواد غذایی فراهم می کنند.

لازم به ذکر است که قرار دادن محصولات نانوایی در یخچال باعث دیده شدن این مواد و افزایش فروش  آن ها می شود. همچنین یخچال های پیشخوان می توانند فضای مناسبی  را  برای نگهداری و تازه نگاه داشتن محصولات لبنی مورد استفاده در مکان های تجاری مثل کافی شاپ فراهم کنند.

یخچال های صنعتی گزینه ی مناسب استفاده در رستوران هاف کافی شاپ ها و … می باشند. برای انتخاب بهترین یخچال و فریزر های صنعتی باید به برند آن نیز توجه کرد که پیشنهاد ما به شما یخچال کینو می باشد.

همچنین تاپینگ بستنی کینو یک یخچال کاربردی و ضروری برای کافی شاپ ها می باشد تا شیرینی ها و کیک های روز خود را در آن قرار داده و در معرض دید مشتریان قرار دهند.

سخن پایانی

تجهیزات لازم برای آماده سازی و راه اندازی کافی شاپ طیف وسیعی از وسایل را شامل می شود که گروهی از این وسایل حالت عمومی داشته و در مکان های مختلف تجاری که خدمات غذایی به مشتریان خود ارائه می دهند یا انواع نوشیدنی را سرو می ‌کنند  کاربرد دارد که از آن جمله می توان به مواردی مثل میز و صندلی یا مبلمان، پیشخوان برای آماده سازی غذا، کانتر یا صندلی بار، سیستم های صوتی و غیره اشاره کرد.

بخش دیگر  از وسایل و تجهیزات مورد استفاده در کافی شاپ ها وسایل و تجهیزاتی  هستند که مختص کافی شاپ ها بوده و در مکان های دیگر کاربرد ندارند که از آن جمله می توان به وسایلی مانند دستگاه آسیاب قهوه، دستگاه قهوه ساز و اسپرسو ساز اتوماتیک، مخلوط کن ها، فرو توستر و غیر اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *